Search Post on this Blog

[ SET-5 ] Section - "B": MATHEMATICS | Sainik School Question Paper 2024 for Class 6

  • Sainik School 2024 Entrance Exam for Class 6 Students
  • Sainik School Question Paper 2024 for Class 6
  • Sainik School 2024 Question Paper Class 6, Sainik School Entrance Exam 2024, Class 6 Sainik School Paper, AISSEE 2024 Class 6, Sainik School MCQ, Sainik School Exam Preparation


Instructions: Each question has four options. There is only one correct answer to each question. Choose the MOST APPROPRIATE option and darken/blacken the corresponding circle on the OMR Answer Sheet.


Section - "B": MATHEMATICS


026. Which of the following is the correct representation using Roman Numerals of the number 199?

(1) ICC

(2) CLXXXXIX

(3) CXCIX 

(4) ICCCD


Answer. (3) CXCIX 

Roman numeral values:

C = 100

XC = 90

IX = 9

So,

199 = 100 + 90 + 9 = CXCIX



027. A number written using Roman Numerals ( XXI-XV)-VI+MCLXXIII is equal to  

(1) MCLXXIII

(2) MCLXVII

(3) MCL

(4) MCXLIII


Answer.(1) MCLXXIII

First convert Roman numerals into numbers:

M=1000

C=100

L=50

XXI = 21

MCLXXIII = 1173

Now, calculate step by step:

(21 − 15) − 6 + 1173

= 6 − 6 + 1173

= 0 + 1173

= 1173

1173 in Roman numerals = MCLXXIII



028. Harish drives his car at a speed of 45 km/h. How much time ( in minutes) will be take to drive 12 km?

(1) 9

(2) 12

(3) 16

(4) 20


Answer. (3) 16

Time = Distance ÷ Speed

Time = 12 ÷ 45 hours

= 4/15 hours

Convert hours into minutes:

(4/15) × 60 = 16 minutes


029. Raman covers a distance of 24 km in 40 minutes. If he increases his speed by 4 km/hour, the how much time (in minutes) will be take to cover the same distance? 

(1) 28

(2) 32

(3) 36

(4) 38


Answer. (3) 36

First, we need to find the original speed:

40 minutes = 2/3 hour

Speed = Distance ÷ Time

= 24 ÷ (2/3)

= 36 km/hour

New speed = 36 + 4 = 40 km/hour

Now calculate the new time:

Time=Distance/speed

Time = 24 ÷ 40 = 3/5 hour

Convert into minutes:

(3/5) × 60 = 36 minutes


030. Amrita went to a market for purchasing stationery items for her son.  She carried rupees 500 with her. She paid rupees 135.50 for the notebooks, rupees 30.5 for pens, rupees 3.75 for erasers, rupees 48 for a box of colours, and rupees 142 for a Geometry box. How much money is left with her?

(1) 132.25

(2) 142

(3) 140.25

(4) 145.75


Answer. (3) 140.25

Explanation of the questions as follows:

Total money = ₹500

Expenses:

Notebooks = ₹135.50

Pens= ₹ 30.5

Erasers= ₹ 3.75

Colours = ₹48

Geometry box = ₹142


Total spent = 135.50 + 30.5+ 3.75+ 48 + 142

= ₹359.75


Money left = 500 − 359.75

= ₹140.25



031. If the average of numbers 12, 15, 19, k, and (k+5) is 13, then the value of k is:

(1) 3

(2) 5

(3) 7

(4) 13.5


Answer. (3) 7

Average = (Sum of observations) ÷ (Number of observations)

Given average = 13 and total numbers = 5

So, total sum = 13 × 5 = 65

Now add the numbers:

12 + 15 + 19 + k + (k + 5)

= 51 + 2k

Set up the equation:

51 + 2k = 65

2k = 14

k = 7



032. The average weight of five friends weighing 48 kg, 50 kg, 53 kg, 55 kg, and 49 kg is:

(1) 50 kg

(2) 51 kg

(3) 52 kg

(4) 53 kg


Answer. (2) 51 kg

Sum of weights = 48 + 50 + 53 + 55 + 49 = 255 kg

Average = 255 ÷ 5 = 51 kg



033. Read the given statements and choose the correct option:

Statement I: Two distinct lines can intersect is more than one point.

Statement-II: More than two lines can pass through one point.

(1) Only statement I is true

(2) Only statement II is true

(3) Both the statements are true

(4) Both the statements are false


Answer. (2) Only statement II is true

Statement I: Two distinct lines can intersect in more than one point.

This is false — two distinct lines can intersect at only one point.

Statement II: More than two lines can pass through one point.

This is true — many lines can pass through a single point.



034. If x=30 and y =120, then value of 16(x/y +5) +1 is:

(1) 85

(2) 84

(3) 21

(4) 117


Answer. (1) 85

First, evaluate inside the bracket:

(x / y + 1) = (30 / 120  + 1) = 21/4

Now,

16*21/4= 84

84 +1 = 85


035. Joseph borrowed INR 25,000 on simple interest at the rate of 6 % per annum for 4 years. How much did he pay at the end of 4 years?

(1) 30000

(2) 31000

(3) 31800

(4) 31920


Answer. (2) 31000

Simple Interest (SI) = (P × R × T) ÷ 100

P = 25,000

R = 6%

T = 4 years


SI = (25,000 × 6 × 4) ÷ 100

= 6,000


Total amount = Principal + Interest

= 25,000 + 6,000

= ₹31,000


036. In how many years will a sum of INR 1,800 become INR 2,610 on simple interest at the rate of 9% per annum? 

(1) 4

(2) 5

(3) 6

(4) 9/2


Answer. (2) 5

Amount (A) = ₹2,610

Principal (P) = ₹1,800

Simple Interest (SI) = A − P

SI = 2,610 − 1,800 = ₹810

Using SI formula:

Simple interest P*R*T/100

810=1800*9*T/100

T=5






037. The perimeter of the given figure is:

The perimeter of the given figure is:


(1) 32 cm

(2) 40 cm

(3) 48 cm

(4) 52 cm


Answer. (3) 48 cm

The given figure is a cross-shaped figure made of straight line segments. To find the perimeter, we add only the outer boundary lengths (internal lines are not counted).

Total perimeter = Sum of all outer sides = 48 cm



038. Pinky runs around a square field of side 50 m and takes  6 rounds. Shruti runs around a rectangular field of length 160 m and breadth 120 m and takes 2 rounds. Who covers more distance and how much more ( in m)?

(1) Shruti, 80 m

(2) Pinky, 80 m

(3) Shruti, 65 m

(4) Pinky, 40 m


Answer. (2) Pinky, 80 m

Pinky:

Perimeter of square = 4*L=4 × 50 = 200 m

Distance covered = 200 × 6 = 1200 m


Shruti:

Perimeter of rectangle = 2(L+W)= 2(160 + 120) = 560 m

Distance covered = 560 × 2 = 1120 m

Difference:

1200 − 1120 = 80 m


Pinky covers more distance of 80 m. 



039. The sum of the greatest 4-digit number and the smallest 3-digit number is:

(1) 10000

(2) 10110

(3) 10099

(4) 10999


Answer. (3) 10099

Greatest 4-digit number = 9999

Smallest 3-digit number = 100

Sum = 9999 + 100 = 10099



040. The difference between the greatest and the smallest 5-digit numbers formed using digits 0,2,5,3, and 1, is:

(1) 45555

(2) 44444

(3) 43205

(4) 42975



Answer. (4) 42975

Greatest number: Arrange digits in descending order

→ 5 3 2 1 0 = 53210

Smallest number: Smallest non-zero digit first

→ 1 0 2 3 5 = 10235

Difference = 53210 − 10235 = 42975



You may also like:

Previous
Next Post »